XIAOMI AMAZFIT STRATOS 3 – część 5

Myślę, że pora powoli zakończyć opisy Stratosa. Poruszyłem w nich w sumie tylko „czubek” spraw, które mogą być ciekawe dla biegacza (użytkownika) ale nie ukrywajmy, przy moim zaawansowaniu testowym wiele więcej ciekawostek nie odkryję. Niuanse, szczególiki to raczej każdy będzie pewnie rozgryzał sam – mi wystarczy to co mam rozpracowane 🙂
Tym razem postanowiłem przyjrzeć się rzeczy, która w sumie znana jest od dawna, czyli obserwacja tętna.
Większość publikacji biegowych jednoznacznie wskazuje, że tętno odczytywane z nadgarstka nie jest tak dokładne jak mierzone pasem z piersi. Rozbieżności są tym większe (na niekorzyść nadgarstka) im bardziej gwałtowne zmiany tętna następują (np. treningi interwałowe itp.).
Moim zamysłem był zobaczyć naocznie 🙂 jak duża ta rozbieżność jest i czy w ogóle tętno z nadgarstka (wskazane przez Stratosa) jest użyteczne.

W teście porównałem 2 zegarki:
Stratos 3 (wiadomo)
SpoQ SQ100 + jego oryginalny pas tętna

Warunki testowe: miniony weekend 🙂 Temperatura około 5-10 st C, wilgotno ale bez deszczu. Test odbywał się w dwóch kolejnych dniach – czyli dwa biegi. Oba raczej spokojne, ale ze względu na teren górski dobijałem do swoich tętn maksymalnych. Pliki wynikowe GPX wrzucone do Endomono (z tym, że ten ze Stratosa ściągnięty ze Stravy) co pewnie swoje do niedokładności dołożyło.

Bieg 1 (SpoQ / Stratos)
Dystans: 9,43 km / 9,24 km
Czas trwania: 56:24 min / 56:34 min
Średnie tempo: 5:59 min/km / 6:07 min/km
Średnie tętno: 167 / 166
Maksymalne tętno: 184 / 182
Przewyższenie w górę 170 m / 130 m
Przewyższenie w dół 191 m / 130 m
Uwagi: Tragiczna coś mi wyszła różnica czasowa obu zegarków. Dziwne, bo starałem się wystartować i zatrzymać jak najszybciej. To z pewnością rzutuje na parametry tempa.
W czasie biegu wskazania obu zegarków (dystans) rozjeżdżały się coraz bardziej wraz z rosnącym kilometrażem. Mało wiarygodnie wyszły coś wskazanie wysokości (Stratos). Tętno za to z obu maszyn (średnie i maksymalne) jest porównywalne.

Wykres obu tętn (nałożonych na siebie) wygląda tak:

Porównanie tętna z obu zegarków – bieg 1

Bieg 2 (SpoQ / Stratos)
Dystans: 9,99 km / 9:93 km
Czas trwania: 57:39 min / 57:45 min
Średnie tempo: 5:46 min/km / 5:49 min/km
Średnie tętno: 163 / 157
Maksymalne tętno: 186 / 181
Przewyższenie w górę 140 m / 110 m
Przewyższenie w dół 110 m / 110 m
Uwagi: Tym razem różnica czasowa lepsza, chociaż dalej daleko od ideału. W czasie biegu wskazania obu zegarków (dystans) wyglądały na identyczne – w znaczeniu, iż przesunięcie metrowe było stałe, nie powiększało się. Mało wiarygodnie wyszły coś wskazanie wysokości (Stratos). Jak na złość tętna niestety rozjechały się zwłaszcza w początku i końcu biegu.

Wykres obu tętn (nałożonych na siebie) wygląda tak:

Porównanie tętna obu zegarków – bieg 2

Co z tego wynika. Hmmm… szczerze to niewiele 🙂
Poważniej jednak. Próbka badawcza była za mała. Brakuje jeszcze paru kolejnych biegów z pomiarem tętna i ich porównaniem. Przy dwóch, niedokładności (są za wielkie).
Gdybym jednak miał opierać się tylko na tym co wyżej to powiedziałbym, że krzywe w miarę pokrywają się – gdy tętno rośnie to w obu zegarkach, gdy maleje to też. Przy dużej dozie „tolerancji wynikowej” daje to amatorowi szansę przyjąć, iż nawet miernikiem nadgarstkowym 🙂 da się zauważyć nasz stan. Będzie to jakaś pomoc dla tych, którzy niezbyt dobrze interpretują sygnały swojego organizmu i potrzebują pomocy maszyny.

15 komentarzy do “XIAOMI AMAZFIT STRATOS 3 – część 5”

 1. Czy ostatnia aktualizacja, poza wieloma trybami pracy dodała jeszcze jakieś możliwości?

  Jaką funkcjonalność posiadają tryby siatkówka, czy squash? czy to tylko pomiar tętna i czas?

  1. Szczerze nie stwierdziłem jakichś rewolucyjnych zmian po ostatnich aktualizacjach, ale też i nie szukałem specjalnie różnic. Co do drugiej części pytania to uczciwie powiem, nie wiem 🙂 Nie używałem ich. Przy rowerze stacjonarnym, orbitreku mierzy tylko tętno i czas więc… jest ryzyko, że nic więcej nie wskazuje i przy siatkówce czy squashu. Pzdr.

   1. Dzięki za odpowiedź! Mocno się teraz nad nim zastanawiam, w moim stratosie 2 padł pulsometr, prawdopodobnie problem wilgoci. Wiesz może, czy w 3 też zdarzały się problemy ze szczelnością? Miałeś może okazję pływać?

    Sory za zalew pytań, więcej nie będę 🙂

    1. Pod tym względem podobno 3 jest lepsza, ludzie nie narzekali na kłopoty z wilgocią (czy odpadającym szkiełkiem od pulsometru). Ja z nim najczęściej biegałem i jeździłem rowerem. Deszcz jak mnie złapał to mu nie zaszkodził. Pływania nie próbowałem, aż tak chińskim tworom nie wierzyłem 🙂

     1. Już ostatnie pytanie – obiecuje:D.

      Jaki czas go uzytkujesz ? Jakieś problemy z aplikacją, czy ogólnym działaniem? Czy po dłuższym czasie używania, zegarek jest warty polecenia.

      Dzięki bardzo za odpowiedzi:).

     2. Spoko 🙂 Tu niestety mam problem z 100% poleceniem go. Do maja działał mi idealnie, byłem bardzo zadowolony. W maju coś jednak wymiękło. Nie paruje mi się wogóle z telefonem (mimo, że zegarek się włącza i do kodu QR dochodzi). Będę go reklamował i odsyłał do Chin. Z tego powodu polecam jednak kupować w polskiej dystrybucji. Zawsze to szybciej pójdzie z gwarancją.

 2. Tak właśnie coś czytałem, że problemy z aplikacją i wersjami firmware u, ale nie miałem potwierdzenia od nikogo z 1 ręki:).

  Dzięki jeszcze raz!

 3. Czy zegarek obsługuje jakieś mapy do nawigacji w terenie? Chciałem go kupić jako smartwatch i jednocześnie zegarek outdoorowy, myślisz że da radę?

  1. Hej. Nie będę ściemniał, że wiem bo nie wiem 🙂 Ja nic na nim nie instalowałem. Widzę, że ludzie to i owo wgrywają ale chyba jakieś mało wymagające rzeczy. Nie widziałem by ktoś próbował jakaś sensowną mapę.

 4. Witam,
  Zauwazylem w aplikacji Amazfit ze dla Stratosa przewidziany jest asystent glosowy,
  Testowales moze ta opcje?
  Jak udalo sie z reklamacja?

  Pozdr
  Tomek

  1. Hej. Nie miałem niestety okazji tego sprawdzić jak jeszcze posiadałem Stratosa. I już chyba się nie uda. Przepadł gdzieś w Chinach 🙁

  1. Cześć. Mimo szczerych chęci nie pomogę. Nie mam tego zegarka od maja zeszłego roku. Jak używasz FB to poszukaj grupy poświęconej Amazfit. Tam widziałem, podawali pomoc w takich przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.